تبلیغات
وبلاگ روانشناسی و آموزشی - شغل و درآمد مرد

نویسنده :
تاریخ:شنبه 28 فروردین 1389-02:40 ب.ظ

شغل و درآمد مرد

 

یکی از مسائلی که میبایست قبل از ازدواج مورد بحث قرار گیرد مسئله شغل است . خب کاملا مبرهن است که پرسیدن شغل مرد در جلسه خواستگاری و میزان در آمد او جز واجبات است چرا که مهمترین ملاک آسایش خانواده شغل مناسب همراه با درآمد عالی یا متوسط است . خانواده هایی که به این معقوله توجهی نشان نمی اغلب یا اکثر دچار مشکلات بعد از ازدواج خواهند شد . حتی میزان درک پشتکار مرد برای تامین مخارج زندگی نیز یکی از اصولیست که باید مورد توجه قرار گیرد که آیا مرد به اصطلاح جربزه تحمل وظیفه اصلی خود یعنی تامین درامد خانواده را دارد و آیا او دارای پشتکار کافی برای بدست آوردن درامد بیشتر  می باشد. یا اینکه او تنبل است و حوصله انجام فعالیت بیشتر را ندارد و به نان " بخور و نمیر" قانع است و یا متکی به کس دیگری است یا برای بدست آورن درآمد بیشتر خواهان تکمیل شرایطی است که تنها جز بهانه گیری وی محسوب میشود و در کل میتوان گفت وی بی قید و بند به زندگی و مخارج آن است .خب ازدواج با همچین فردی ریسک بزرگی محسوب می شود زیرا ثروت و دارائی مسئله ایست که امروزه بسیاری از مسائل دیگر را تحت الشعاع خود قرار می دهد .

اما خب اگر ازدواج برپایه عشق و رویا و ... صورت گرفت و یا قبل از ازدواج دختر و پسر هر دو دوست بودند و فقط راه نجات زندگی خود را نیل به یکدیگر دریافتند و با اجبار یا بدون اجبار خانواده این ازدواج صورت گرفت و بعد از ازدواج دریافتند که مرد برای زندگی ناشایست است و یا توان کافی برای تامین مخارج زندگی را ندارد و یا دخل و خرج وی با یکدیگر همخوانی ندارد ! راهکار چیست ؟

چندین راهکار وجود دارد

1- شاغل شدن خانم . البته این خود جای بحث بسیار دارد که در پست آینده در خصوص آن مواردی بیان خواهد گردید .زیرا شغل زن در مواردی راهگشا و در مواردی تشدید کننده مشکلات است .

2- باید توجه داشت که مردی که بی قید و بند تامین مخارج زندگی است ، به هیچ وجه نباید کمک مالی شود چه از طرف همسر و چه از طرف خانواده ها !زیرا این مسئله مرد را تنبل تر و مهمتر از همه پرو تر خواهد کرد! مرد تنبل وقتی امید تامین مخارج از دریچه ای را داشته باشد کم کم عادت به آن روزنه میکند و در نتیجه متوقع تر می شود و این خود عاملی است برای از بین رفتن احترام به افراد یاریگر! زیرا مرد بی قید و بند کم کم این امر را وظیفه آنها دانسته و بمرور اگر خود نیز درآمد ناچیزی بدست آورد، خود را مالک آن می بیند و برای زندگی مشترک خرج نمیکند چرا که شرطی شده مخارج زندگی بعهده دیگران است نه او!

3-نظارت دیگران و افراد خانواده دختر و پسر بروی مرد بی قید بند الزامیست . شاید در مواردی دخالت خانواده ها موجب مشکلات عدیده شود اما در این مورد باید خانواده ها بجای کمک های بیمورد مرد را در تنگنا قرار داده و یا برای یاری کردن وی ، او را مشغول به کاری کنند یعنی برای او شغلی پیدا کنند . البته در این مورد خانواده دختر میبایست بیشتر جذبه از خود نشان دهند تا اینکه دختر خود را به حال خود رها کنند و خانواده پسر نیز می بایست یا پسر را زیر بال و پر خود بگیرند (یعنی پدر پسر را وارد شغل خود کند و به وی تا بهبود شرایط حقوق دهد!)و یا شغلی مناسب برای وی مهیا کنند.و یا اگر شغل پدر مناسب حال پسر نبود ، سرمایه کافی برای ایجاد شغل جدید به پسر بدهند و دورادور مراقب پسر خود باشند  .و اگر خانواده پسر نیز تمکن مالی نداشتن مطمئن باشید که اشتباه بزرگی برای ازدواج انجام داده اید .

اما تمام این موارد تنها میتوان با ازدواج آگاهانه حل گردید که کاملا قبل از ازدواج زیر و بم موقعیت شغلی و درآمد مرد را درک کرده و از میزان پشتکار وی آگاهی پیدا کنید زیرا شاید یک مرد در ابتدای ازدواج دارائی زیادی نداشته باشد اما اگر پشتکار داشته باشد می تواند به مرور نیازهای اولیه و ثانویه زندگی را مهیا نماید.کاملا مطمئن باشید که وی استخدام جایی است و یا مالک مغازه ایست که ضرر ندارد. ایرادی ندارد که هنگام تحقیق از مغازه های کناری موقعیت شغلی مرد را بپرسید . خجالت نکشید یا این امر را بی احترامی ندانید زیرا پای یک عمر زندگی در میان است و برای اطمینان باید به همه کاری دست زد.