نویسنده :
تاریخ:چهارشنبه 22 اردیبهشت 1389-07:30 ق.ظ

خویشتن شناسی

قبل از شروع مراحل ازدواج، مرد یا زن می بایست به خود آگاهی رسیده باشند و از خود شناخت درست و کاملی  داشته باشند تا بتوانند خود را بصورت صحیح به همسر آینده خود بشناسانند نه آنکه شناختشان منوط به افکار و ایده های واهی و عرف جامعه باشد که تماما مغایر با شخصیت و اخلاق شخصی اوست . به طور مثال فرض کنیم که فردی بله قربان گوی مادر خویش است و از همه لحاظ تنها به حرف، افکار و رفتار مادرش متکی است و مورد قبولش می باشد اما به این باور رسیده که استقلال رفتاری دارد و می تواند تصمیم بگیرد . خب این فرد به شناخت خویشتن نرسیده و افکار او زاییده خیالات وی است نه آنکه در رفتار واقعی او اعمال شود.

اینکه هر کس فکر میکند که از همه لحاظ بهترین است و خوبست ، عادی ایست اما باید ببیند که آیا اخلاق و رفتارش با طرف مقابلش همخوانی دارد و آیا طرف مقابل نیز همین نظر را در مورد وی داراست ؟ گاهی فرد به دید nدیگران ، فرد متعادل و مهربانیست اما از نظر همسرش اینگونه نیست ! پس هیچگاه در هنگام خواستگاری و یا در شرایط ازدواج ایده کلی از شخصیت خود ارائه ندهید زیرا شاید مثلا از دید خانواده خود فرد ایده آلی هستید اما از نظر دیگری خیر!

بگذارید دیگران خودشان در مورد شما تصمیم بگیرند نه آنکه از خودتان شناخت کلی به دیگران ارائه دهید. اما چگونه دیگران بتوانند شما را بشناسند ؟خب همانطور که در فوق ذکر شد اگر شما به خود شناسی کامل رسیده باشید و رفتارهایی انجام دهید که خودتان هستید نه رفتار دلخواه طرف مقابل ! دیگران می توانند بهتر شما را بشناسند.

در اغلب دوستی ها و روابط قبل از ازدواج ، دختر و پسر رفتاری متضاد با آنچه خودشان هستند انجام می دهند یعنی دقیقا رفتاری باب میل طرف مقابل ! مثلا پسر رفتار شخصی اش این است که  علاقه ای به رفت و آمد ندارد اما چون طرف مقابلش تمایل دارد به میل و رغبت طرف مقابل رفتار می کند و هم دل اوست و برای بدست آوردن او خود را خوش مشرب معرفی می کند اما بعد از ازدواج چون رفتار شخصی اش اینگونه نبوده به اخلاق ذاتی خویش بر می گردد و همان باعث مشکلاتی می شود. یا مثلا دختری عاشق کودک و فرزند است اما طرف مقابلش اصلا علاقه ای به داشتن فرزند ندارد و نمی خواهد تا پایان عمر فرزندی داشته باشد اما دختر باب میل طرف مقابلش خود را بیزار از فرزند و فرزند داری می پندارد ، خب مشخص است این مسئله بعد از ازدواج مشکل ساز است.

پس اگر هر فردی  کاملا خود را شناخته باشد علایق و سلایق و اخلاقها و رفتارهای شخصی خود را بداند و خود را آنگونه که واقعا است به دیگری نشان دهد نه آنگونه که طرف مقابلش می خواهد مطمئنا مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر برعکس این امر صورت گیرد  شک نکنید که بعد از ازدواج مشکلاتی پیش خواهد آمد .

البته درک این امر ضروریست که هر فردی باید طرف مقابل خود را همانگونه ای که هست بپذیرد و سعی در تغییر وی نداشته باشد تا در آینده مشکلی پیش نیاید . مثلا اگر پسری تمایل به مصرف سیگار دارد،مخالفت با وی کاری عبث است زیرا نهایت این امر پنهان کاری اوست  و  یا اگر دختری اجتماعی و برون گرا نیست ، سعی در تغییر رفتار وی کاری سخت و بیهوده است.

پس سعی کنید از فرد شناخت کافی بدست آورید و سپس تصمیم بگیرد نه آنکه به تغییر آتی وی دلخوش باشید.

در پست بعدی راههای شناخت فردی را ذکر خواهم نمود و به دنبال آن سوالاتی که باید قبل از ازدواج برای شناخت طرف مقابل پرسیده شود نیز مباحثی را ذکر خواهم نمود.نوع مطلب : خویشتن شناسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات