تبلیغات
وبلاگ روانشناسی و آموزشی - شغل و درآمد زن

نویسنده :
تاریخ:یکشنبه 29 فروردین 1389-09:35 ق.ظ

شغل و درآمد زن

در مطلب گذشته در خصوص درآمد مرد صحبتهایی شد .البته مشکل مالی زمانی در زندگی وارد میگردد که مرد درآمد کافی نداشته و یا با وجود تمکن مالی، روحیه خساست داشته باشد که این خود جای بحث دارد .

اما در این پست در خصوص شغل خانمهای متاهل مطالبی را عرض خواهم نمود .

شغل اصلی خانم متاهل، خانه داریست . و مرد همیشه باید این امر را به خود بقبولاند . اگر زن عهده دار شغلی در خارج از منزل بود نیز باید این وظیفه اصلی زن فراموش نگردد. زیرا شغل زن جز ملزومات زندگی نیست و اختیاری است . بنابراین مردی که خانم شاغل دارد باید او را همچون زن خانه داری پندارد که درآمدی ندارد و متکی به همسر خویش است . پس مرد هرگز نباید چشمداشتی به حقوق دریافتی خانم داشته باشد و البته اینکه برای خود نیز برنامه ریزی نماید .

با این دیدگاه مرد موظف است که علاوه بر پرداخت مخارج و هزینه های زندگی،نفقه همسر و تامین نیازهای اولیه و ثانویه وی را بر عهده بگیرد.

در این راستا می بایست زن اختیار کامل  درآمد خود را داشته باشد. البته زن ها به دلیل شخصیت دلسوزانه، خود را در مخارج زندگی مشارکت میدهند اما باید بدانند که هرگز وظیفه ای ندارند. و مرد باید همیشه این امر را آویزه گوش خود کند که وظیفه تامین مخارج زندگی به عهده اوست نه همسرش !

اگر این رویه پیش گرفته شود و هر کس حیطه وظایف خود را در خانواده بداند هیچ گاه مشکلی بوجود نمی آید . اما اگر سهل انگاری شود عواقب بدی را در پی خواهد داشت . زیرا کم کم اختیار درآمد زن از وی سلب خواهد شد و او مجبور است درآمد خود را برای مسائل از پیش تعیین شده هزینه کند و البته اینکه اگر سر باز زند متهم است زیرا جز وظایف وی اعمال شده است. و اینکه اگر این امر ادامه داشته باشد باید ریز حسابها و مخارج خود را پیوسته برای مرد اعلام کند چرا که از وی بازخواست خواهد شد.

بهتر است در ابتدای پیوند این امر به طور کامل بین زوجین مشخص شود و دو طرف نظر خود را در این باره اعلام کنند تا بعدها مشکلی پیش نیاید .

و یک تجربه جالب اینکه اگر هنگام آشنایی یا دوستی یا مراسم خواستگاری مرد میزان حقوق دریافتی  خانم را از او سوال کرد بدانید که او حسابگریست که برای درآمد خانم نقشه ها دارد!این امر شاید در ابتدا سوالی بیش نیست اما در زیر این سوال صدها  برنامه ریزی نهفته است!

البته همیشه به خاطر داشته باشید اگر توقعات و انتظارات بی جا دخیل در زندگی نشوند، مشارکت در زندگی بهترین گزینه است.