نویسنده :
تاریخ:پنجشنبه 10 آذر 1390-11:27 ق.ظ

طلاق، آری یا نه

گاهی در زندگی مشکلاتی به وجود می آید که رهایی از آن فقط با جدایی زن و مرد امکان پذیر است . مشکلات زندگی آنقدر زیاد است که در هر خانواده ای و بین هر همسری متفاوت است . گاهی این مشکلات هرکدام یک نام دارند اما وقتی وارد آن می شوی هر کدام زیر مشکلات دیگری رادر بر دارند .

بعضی از مشکلات قابل حل هستند اما بعضی دیگر آنقدر وخیمند که تحمل آن بسیار سخت است !

بیشتر همسران وقتی به مشکلی بر می خورند و نمی توانند با آن کنار بیایند تنها فکری که به ذهنشان می آید " طلاق" است .

من در این مبحث در خصوص انتخاب طلاق به عنوان راه گشای بسیاری از مشکلات در بین زوجین صحبت خواهم کرد.

طلاق مطلبی است که شاید زوجین به عنوان رهایی و آرامش و آزادی از آن یاد می کنند اما این مسئله خود مشکلاتی را دارد که کنار آمدن با آن نیز به مراتب  سخت تر است تا جایی که مرحله بعد از طلاق در بعضی افراد گاهی تن دادن به ازدواج نادرست دیگر و گاهی رو آوری به مسائل نامشروع و گاهی خودکشی است . البته در بعضی از افراد هم جواب مثبت می دهد که آن نیز بستگی به شرایط آن فرد دارد که خود مبحث جدایی را می طلبد.

وقتی دختر و پسری با هم ازدواج می کنند کم کم وابستگی ای بین این دو به وجود می آید و با گذشت  زمان خاطرات زیادی هم بین این دو شکل می گیرد. این خاطرات گرچه گاهی تلخ هستند اما مطمئنا شیرینی هایی هم داشته اند. این خاطرات حتی اگر گزنده هم باشند چون همگی در زیر یک سقف صورت گرفته و زن و شوهر روزهای زیادی را در کنار هم و با هم بوده اند علاوه بر وابستگی نوعی عادت هم به وجود می آورد که ممکن است در بطن زندگی اصلا و ابدا حس نشود!

این عادت خود بزرگترین مشکلی است که بعد از طلاق به وجود می آید. از طرف دیگر وقتی که دختر یا پسری ازدواج می کنند ، خانواده ها نیز کم کم به ازدواج فرزندشان خو می گیرند و جدا شدن او از خانواده را می پذیرند و به شرایط خودشان عادت می کنند !

وقتی این دختر یا پسر طلاق می گیرند و از زندگی مستقلانه خود جدا می شود و به آغوش خانواده خود بر می گردد با چند مشکل روبرو می شود که همان عواقب طلاق است :

1- عدم استقلال: دختر و پسر استقلال خود را که مدتی بود که به دست آورده بودند از دست می دهند. چرا که در قبل خودش مسئول زندگی بوده اما الان مسئول زندگی پدر و مادرش هستند و باید به خود بقبولاند که در هر کاری حتی خوردن ، خوابیدن ، لباس پوشیدن ، بیرون رفتن ، خرید و ... استقلال ندارد و باید باب  طبع پدر و مادر خود و شرایط زندگی آنها عمل کند! آنها باید بدانند که همه کارهای آنها زیر ذره بین خواهد بود و اختیار و آزادی و استقلال آنها سلب خواهد شد یا حداقل برای آن حد و اندازه ای تعریف خواهد شد!که این خود احساس بدی را به وجود خواهد آورد.

2- احساس سر بار بودن و وابستگی مالی ؛ دختر و پسری که بعد از طلاق وارد زندگی پدر و مادر خود می شوند اگر تمکن مالی نداشته باشند مجبور هستند به اصطلاح نان خور والدین خود باشند که این خود مشکلات زیادی را به بار می آورد مخصوصا برای دختران . چرا که احساس سر بار بودن که در دوران تجرد هرگز وجود نداشت در فرد به وجود می آید و از اینکه از پدر و مادر خود پول بخواهد احساس شرمندگی می کند و با کوچکترین مخالفتی از جانب والدینش ناراحت و عصبی می شود حتی اگر والدینش منظور خاصی نداشته باشند، بنابراین این امر خود باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری می شود که شاید حتی به کارهای غیر شرع و غیر دینی هم منجر شود!

3-حساسیت : دختر و پسر مطلقه خود به خود و به مرور زمان در هر مسئله ای حساس می شوند. دوباره از متاهلی به تجرد رسیده اند و این خود یعنی مواجه شدن با حرفها و حدیث ها و برخوردها و رفتارها حتی اگر منظور خاصی هم به دنبال نداشته باشد  چه از طرف والدین باشد و چه از طرف دیگران که ممکن است آن فرد از مواجه شدن با آن دچار سرخوردگی  شود و کم کم اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و با کوچکترین حرفی خود را ببازد و ناراحت شود.

4-عادت و وابستگی : این امر که شاید یکی از مهمترین عوامل مخرب طلاق باشد همان حس عادت و وابستگی است که درفوق نیز ذکر شد. دختر و پسر در طول زندگی مشترک دارای خاطراتی  هستند که بعد از طلاق این خاطرات پرنگ می شود . شاید در بطن زندگی اتفاقاتی افتاده باشد که برای هر دو کمرنگ باشد اما بعد از طلاق این اتفاقات پررنگ شده ، خاطرات بد و بدیها زود فراموش شده و گاهی توجیح هم می شود. حس تنهایی و خلاء آزار دهنده می شود  و نتیجه  آن احساس بسیار بدِ  دلتنگی است که در بین زوجین مطلقه به وجود می آید. و این احساس ، احساسی بسیار بد است که خود حتی منجر به پشیمانی از طلاق هم  میگردد! این احساس هرگز تا قبل و حین  طلاق وجود ندارد و لزوما بعد از طلاق به وجود می آید.

 

5- مقایسه همسر سابق: حتی اگر هر کدام از دختر و پسر بعد از طلاق هم ازدواج کنند تا مدتی به همسر قبلی خود فکر می کنند و همسر جدید را با او مقایسه می کنند. گاهی به خود می گویند اگر همسر قبلی بود در این شرایط بهتر عمل می کرد یا اگر همسر قبلی بود چه میکرد یا چه نمیکرد و تمام این افکار در ذهنشان همچون فیلم میگذرد تا اینکه زمان بگذرد و کم کم به زندگی روال خود عادت کنند اما با این حال حس دلتنگی همیشه با آنها خواهد بود.

6- نوع دید اطرافیان: متاسفانه بعضی از زنان مطلقه برای ازدواج مجدد یا تمکن مالی و یا پر کردن تنهایی و خلاء عشق دست به روابط نامشروع با بعضی مردان می زنند که این خود فرهنگ بدبینی را در مورد زنان مطلقه در جامعه ما به وجود آورده است. بسیاری از زنان شایسته مطلقه هستند که به خاطر دست نامراد قضا و بد شانسی و ناآگاهی و نادانی به شکست رسیده اند اما حتی بعد از طلاق هم شرف و آبرو و تبار خود را زیر سوال نبرده اند اما باز هم به آنها به چشم سوء دیده می شود و این خود ناراحتی بزرگی است که گریبان گیر این قشر است . این افراد حتی ممکن است در میان اقوام خود هم مورد بی مهری قرار گیرند و بسیاری از زنان اقوامشان از مصاحبت آنها با شوهرانشان دل خوشی نداشته باشند و حتی نتوانند ظاهر خود را حفظ کنند.

7- نا امیدی: بسیاری از دختران مطلقه نیز بعد از طلاق متاسفانه همه امید خود را از دست می دهند و به این بن بست می رسند که نه با کسی دیگر به خوشبختی می رسند و نه دیگر خواستگار مناسبی دارند و تمام زندگی خود را تباه شده و بی سرانجام می بینند که این خود احساس بدی است که ناخواسته به سراغشان می آید و اثرات آن هم افسردگی ، بیزاری از زندگی ، بیزاری از خود و خانواده ، عدم تحمل کوچکترین مشکلات و علاقه به فرار از شرایط خود و انزوا و نهایتا خود کشی است .

 

بنابراین هر زوجی که می خواهد طلاق بگیرد باید کاملا اثرات طلاق را بداند و شرایط زندگی خود را بعد از طلاق محک بزند . اگر شرایط ایده آلی داشت طلاق بهترین راه حل است اما اگر به این نتیجه رسید که بعد از طلاق مشکلاتش چند برابر می شود پس بهتر است از راه دیگری برای درمان زخم زندگی اش وارد شود. این مشکلات با وجود فرزند نیز به مراتب بیشتر است.

مبحث طلاق بسیار گسترده است و موارد فوق تنها بخشی از آثار بعد از طلاق می باشند.

 

 

 نوع مطلب : طلاق آری یا نه شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic